Сватівчани розповіли яким був Майдан у пам’ятну зиму 2013-2014

Сьогодні — 20 лютого, у Сватовому вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні. Урочистості проходили у концертній залі народного дому «Сватова-Лучка».

На сцені залу інсталяція — автомобільні шини, а на мольбертах — фотографії п’ятьох Героїв Небесної Сотні. Максим Горошишин, Сергій Нігоян, Антоніна Дворянець, Андрій Мовчан і Олександр Плеханов. Вони загинули одними з перших під час сутичок на Майдані у період з 22 січня по 20 лютого 2014.

У глядацькій залі — школярі, військовослужбовці, сватівчани. Серед них журналісти Сватове.City знайшли і тих, хто був на Майдані.

Олена Карауш на Майдані була у грудні 2013. Тільки один раз поїхала. Як тільки все починалося. Каже, один із побратимів зі Сватового тоді зателефонував їй і запитав чи є там намет з Луганщини. Такий жінка знайти не змогла.

— Через кілька днів після нашої телефонної розмови до Києва почали їздити по 10-20 сватівчан, — розповідає пані Олена. — Табличку з написом «Сватове, Луганська область» можна було побачити поблизу самої сцени Майдану.

Сватівчанка Оксана Шарова тоді жила у Києві. Вечорами разом з донькою ходила на Майдан. Вони готували їжу, роздавали бутерброди та теплий одяг. Оксана розповідає, що інколи у наметах майданівців грілися представники протилежної сторони — з Маріїнського парку.

— Їх поїли чаєм, годували, їм давали шкарпетки, бо у них були мокрі ноги, їх забирали в намети, надавали першу медичну і психологічну допомогу, — пригадує сватівчанка. — Тому що ми, перш за все, — люди. Розуміли, що ми всі однакові, і влада поставила нас по різні боки.

Пані Оксана каже, що не один раз хотіла виступити зі сцени Майдану, аби люди побачили, що тут є і представники з Луганщини. Але дуже хвилювалася за життя і здоров’я своїх рідних у Сватовому і Криму.

— Був страх. У мене тут сім’я, тут у мене будинок. Я знала, як розправлялися тоді тітушки з такими людьми. А ще — свекор і свекруха. Мені за них було дуже страшно через те, що могли спалити будинок, а могли просто вивезти і розстріляти, — каже Оксана.

Історію майданівця з Мілуватки розповіла директор Сватівського краєзнавчого музею Яна Бондарєва.
— Саша поїхав на Майдан як раз, коли там почався «гарячий період». Не сказав ні батькові, ні матері. Там його запросили до Рівненської сотні, — розповідає Яна Володимирівна.

На Майдані Саша отримав свій позивний «Луганський». Вже п’ять років Олександр захищає Україну на Донбасі. Сашко служить командиром взводу у батальйоні імені Кульчицького Нацгвардії.

Після урочистої частини сватівчани вийшли на майдан Злагоди і приєдналися до тихої акції «Ангели пам’яті» — розвісили на ялинці близько трьох сотень паперових янголів.

Фото на головній Юлії Щербак

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.