Суд виправдав генерала Віктора Назарова по справі збитого Іл-76 під Луганськом

Верховний Суд виніс рішення за касаційною скаргою генерал-майора Віктора Назарова, якого суди перших двох інстанцій засудили до 7 років тюрми у справі про збиття військово-транспортного літака Іл-76 14 червня 2014 року в аеропорту Луганська. Суд скасував постановлені судові рішення і закрив кримінальне провадження «у зв’язку з відсутністю в діянні Назарова В. М. складу кримінального правопорушення».

Так Верховний Суд постановив рішення у справі щодо В. Назарова 21 травня 2021 року Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду за результатами розгляду справи щодо Назарова Віктора Миколайовича за обвинуваченням у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 425 КК України, скасував постановлені судові рішення і закрив кримінальне провадження у зв’язку з відсутністю в діянні Назарова В. М. складу кримінального правопорушення.
Рішення суду касаційної інстанції мотивовано тим, що на підставі встановлених судами фактичних обставин справи, їхній висновок про те, що Назаров В. М. мав можливість запобігти терористичному акту, в результаті якого був збитий літак ІЛ-76-МД та загинуло 49 військовослужбовців Збройних Сил України, є неправильним.
Суд скасував постановлені судові рішення і закрив кримінальне провадження «у зв’язку з відсутністю в діянні Назарова В. М. складу кримінального правопорушення».

В свою чергу адвокат родичів загиблих Віталій Погосян написав: «Все, вироків по Іловайську та Дебальцеве не буде. Назарова визнано невинуватим».

«Сьогодні Верховний суд щодо генерала Віктора Назарова скасував судове рішення і закрив справу., — повідомив на своїй сторфінців в фейсбук Віктор Муженко Начальник Генерального штабу ЗСУ — Головнокомандувач Збройних сил України (3 липня 2014 — 21 травня 2019), — Справедливість, незаангажованість та компетентність суддів формують позитивну мотивацію всьому особовому складу Збройних Сил щодо захисту України. Всі, хто підтримував генерала Назарова були впевнені в торжестві Закону.
Щира вдячність всім, хто вірив в об’єктивність судової гілки влади, демонстрував громадянську позицію, проявляв офіцерську честь, корпоративний дух, вірність побратимству, підтримував і діяв не на словах, а справою. Окрема вдячність нашим американським партнерам за позицію і солідарність з нами.
Схиляю голову перед моральною стійкістю, витримкою і силою духу дружини, рідних генерала Віктора Назарова і його особисто. Принцип об’єктивності дотримано і віра, що справедливість в Україні стає не пустим звуком зростає. Цілком підтримую таке правильне державницьке рішення».

генерал-майор Віктор Назаров

Нагадаємо, що вночі 14 червня 2014 року на третій тиждень активної фази АТО, пiсля того, як перший літак сів у Луганську, розвантажився i вилетів у зворотному напрямку, другий літак, — військовий транспортник Іл-76 був збитий при заходi на посадку; загинули 9 членів екіпажу і 40 десантників 25-ї ОПДБр. Штаб АТО в цей день отримав інформацію про можливу наявність ПЗРК у сепаратистів, але, зi слів генерал-майора Назарова, вона була суперечливою i потрапила до нього вже після початку операції із чотирьох транспортних рейсів до Луганська в ніч проти 14 червня. Перший літак 21.06 повернувся на аереодром базування. Після збиття літака два інших борти, які вже були в повiтрi, негайно повернули назад.


18 листопада 2014 року, в День Генерального штабу ЗС України, Генеральна прокуратура України оголосила генерал-майору Віктору Назарову підозру у службовому недбальств, яке нібито призвело до загибелі 49 військових через збиття проросійськими бойовиками військово-транспортного літака Іл-76 над Луганськом. ГПУ зазначила: «Як з’ясувалося, військові посадові особи Збройних сил України та оперативного штабу з управління антитерористичною операцією проігнорували наявну інформацію про активізацію діяльності терористичних угрупувань поблизу аеропорту Луганська, а також наявні в їхньому озброєнні переносні зенітно-ракетних комплекси (ПЗРК) і не вжили заходів щодо безпечної посадки літака в районі проведення антитерористичної операції». Після цього генерал-майор Назаров потрапив до лікарні з гіпертонічним кризом, і суд не зміг обрати йому запобіжний захід. 25 листопада Печерський районний суд Києва постановив заарештувати генерал-майора Назарова на два місяці, але водночас дозволив йому залишитися на свободi пiд заставу в розмірі 365 тисяч гривень. Пiзнiше, суд зменшив заставу до 97 тисяч гривень та й дозволив йому продовжувати виконувати свої професійні обов’язки.
27 березня 2017 року, генерал-майор Віктор Назаров був визнаний судом винним у загибелі українських військовослужбовців у збитому терористами Іл-76 та засуджений до 7 (семи) років позбавлення волі, без позбавлення звання «генерал-майора». За рішенням суду, моральну шкоду повинно компенсувати Міністерство оборони України. Розмір компенсації — по 500 тис. грн на користь родичів загиблих, але компенсації отримають тільки найближчі родичі — батьки й дружини. Подібне рішення викликало обурення зокрема міністра оборони Степана Полторака та ініціації президентом відновлення військових судів.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *